Trawniki - Zakładanie i Opieka
Ogrodnicy Zen - Kujawsko-Pomorskie

Twój Trawnik Nasze Realizacje Systemy nawadniające

Ogrodnicy Zen = Zadbane Trawniki

Zakładamy trawniki na każdym rodzaju podłoża, radzimy sobie z chwastami bez chemii.
Posiadamy glebogryzarkę, wertykulator i grabki ;)
Specjalizujemy się w trawnikach sianych.

Przykładowe trawniki

trawa 1
1. Trawa z rolki
trawa 2
2. Trawa siana
trawa 3
3. Trawa siana
trawa 4
4. Trawa siana

Zakładanie trawnika - wykonywane usługi

Zapraszamy do skontaktowania się celem bezpłatnej wyceny prac.

Usługi które oferujemy
Pobranie próbek gleby w celu sprawdzenia PH (z głębokości 30 i 5 cm).
Sprawdzenie struktury gleby i ocena podłoża
Zabiegi glebogryzarką
Grabienie gruzów, pozostałości budowlanych, kamieni i chwastów
Równanie terenu
Ziemia czarna dobrej jakości (warstwa grubości ok 5 cm) - 10 ton
Rozplantowywanie ziemii
Założenie siatki na krety
Czarnoziem na grubość 10 cm - 20 ton
Rozplantowywanie ziemii (taczkowanie)
Nawiezienie nawozem długorozkładającym się
Wysianie trawy
Ręczne rozgrabienie nasion trawy
Ustawienie system zraszania i podlewania trawy
trawa przez 3 tygodnie powinna być podlewana codziennie (w czasie upałów dwa razy, rano i wieczorem)

Jak dbać o trawnik?
Na pytania odpowiadają eksperci: doktor inżynier Włodzimierz Ziętara, mgr Dominik Micał

W  jakich miesiącach kosimy trawę i jak często?

Koszenie trawy powoduje, że kępki trawy mogą rozkrzewiać się i gęstnieć, sezon koszenia trawy może trwać od marca do listopada z ewentualną przerwą w czasie upałów. Aby uzyskać piękny trawnik, koszenie powinno się odbywać raz w tygodniu. Wraz z nadejściem upałów kosimy raz na 8-10 dni (7 cm). Koszenie to doskonały sposób na usunięcie większości chwastów.

wysokość obcinania trawnika

W jakich godzinach podlewać trawnik?

Najlepszą porą są godziny poranne lub wczesno poranne, podlewamy obwicie co drugi dzień. Nie wolno zraszać roślin i trawy w słońcu (woda + słońce = soczewka = wypalanie). Podlewamy rzadziej, ale więcej.

Czy zakładając trawnik, potrzebujemy specjalnej ziemi?

Najważniejsza dla traw jest wierzchnia warstwa gleby o grubości 15-20 cm, jeżeli gleba jest nieodpowiednia, wtedy nanosimy na podłoże warstwę urodzajnej ziemi. Optymalne PH ziemi pod trawnik to przedział od 5,5 do 6,5.

wysokość obcinania trawnika

Dlaczego żółknie mi trawa?

Przyczyn może być wiele, najczęściej występujące to: -zbyt niskie koszenie trawy (w czasie upałów zaleca się ścinać na wysokość 7 cm) -zbyt obfite podlewanie (3 l na m2 dziennie, najlepiej 6 l co dwa dni) -brak nawożenia (z każdym koszeniem zabieramy trawie składniki odżywcze) -za duża ilość nawozów szybko działających -brak regularnego nawadniania -szkodniki

Jak często podlewać świeżo zasianą trawę?

Codziennie, a w czasie upałów nawet 2 razy dziennie, wcześnie rano i wieczorem. Taką częstotliwość podlewania utrzymujemy aż do momentu pokładania się trawy. Po pierwszym koszeniu podlewamy co dwa dni.

Ile wody leci z linii kroplującej?

Za przykład podajemy system kroplujący firmy Rainbird z kompensacją, który można układać na wzniesienia. Linia o długości 1,3 m w ciągu godziny dostarcza ok. 6l wody na m2 (dla rabaty szerokości 0,7 m). Linia kroplująca położona w sposób prawidłowy oszczędza wodę i aplikuje wodę bezpośrednio w głębsze partie gleby.

Czy nowo położona linia kroplująca daje tyle samo wody co istniejąca?

Tak, ale dociera w głębsze warstwy gleby. Ponieważ woda płynie ciągle w to samo miejsce, drąży coraz głębiej w glebę.

Jak sadzić rośliny na glebie piaszczystej?

W glebie piaszczystej (jest lekka i łatwo przesypuje się przez palce) woda i składniki mineralne przelatują przez glebę, dlatego na takim terenie potrzebne jest ulepszenie gleby. Dla większości roślin wykopujemy dziurę dwa razy większą niż objętość rośliny. Na dno wrzucamy glinę i mieszamy ją z ziemią (sprawdzamy, jakie roślina ma wymagania glebowe). Wsadzamy roślinę całą bryłą korzeniową w glebę i obsypujemy czarną ziemią (do roślin owocowych dodajemy ziemię z nawozem, do kwasolubnych zakwaszamy). Na koniec ściółkujemy drobnymi zrębkami i obficie podlewamy. Przez pierwsze dni podlewamy codziennie, później bardziej obfi cie co dwa lub trzy dni. Na ściółkę można położyć agrowłókninę i przysypać ją korą lub kamieniem.

Jaką mieszankę traw wybrać na trawnik rekreacyjny?

Firmy ogrodnicze najczęściej używają odmiany Sport, bardzo dobra regionalna mieszalnia traw znajduje się w Kotomierzu. Czy trawnik trzeba nawozić? Tak (chyba że mamy kosiarkę z opcją mulenia i nawilżania). Przy każdym koszeniu zabieramy trawie składniki odżywcze, a im mocniej użytkujemy trawnik, zapotrzebowanie na składniki mineralne wzrasta. Dlatego zalecamy używanie nawozów długo rozkładających się.

Po co siatka na krety i gdzie ją rozłożyć?

Krety bardzo często niszczą trawniki. Drążą one podziemne korytarze i wypychają ziemię o masie 20-krotnie większej od masy swojego ciała, niszczą trawniki prze tworzenie kopców i podkopywanie darni. Książkowo optymalna głębokość mocowania siatki na krety to ok. 10 cm.

Jakie są naturalne metody użyźniania gleby?

Najlepszą metodą jest dosypywanie rozdrobnionych resztek roślin, patyków i liści. Poprawia to właściwości fizykochemiczne i wilgotność gleby. Co przy ocieplającym klimacie może okazać się bardzo ważne.

Czy nawóz z pokrzywy działa?

Tak, pokrzywa jest mało popularna, jednak działanie pokrzywy jest zdumiewające. Pokrzywa potrafi zatrzymać azot w glebie. Ponadto dobrze przygotowany nawóz z pokrzywy jest w stanie zdziałać cuda w ogrodzie.

Czy kompostować odpady?

Stanowczo tak, odpadów organicznych w postaci skoszonej trawy, usuniętych zbędnych pędów itp. nie należy palić lub usuwać na wysypisko, gdyż po przekompostowaniu będą stanowiły doskonały nawóz organiczny.

Czy kompostownik brzydko pachnie?

Jeżeli kompostujemy w  sposób prawidłowy, czyli nie odcinamy dopływu tlenu do odpadów organicznych, nie mamy problemów z zapachem. Dobrze przygotowany nie, ale jeżeli nie ma dopływu tlenu, to wtedy zapach jest nieprzyjemny.

Ogrodnicy Zen – zakładanie i pielęgnacja trawy

Atrakcyjny ogród to wizytówka każdej działki. Odpowiednio założona trawa cieszy oko przez lata. Jeżeli marzysz o murawie niczym z boiska piłkarskiego, to skorzystaj z usług naszej firmy. Oferujemy trawę sianą lub z rolki, różnych odmian. Każdy z tych typów daje inne efekty estetyczne. Dobieramy odpowiednią mieszankę w zależności od preferencji Klienta i warunków na działce. Wykonujemy usługi pielęgnacyjne takie jak wertykulacja. Ten zabieg jest konieczny, by oczyścić glebę z obumarłych roślin, zalegającego mchu i starych traw. Trawa z rolki to podłoże, które spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników działki. Województwo kujawsko-pomorskie to obszar, na którym działamy i na którym mamy najwięcej stałych Klientów. Zajmujemy się zakładaniem trawy z rolki na każdym rodzaju podłoża. Przy trawniku najważniejsza jest przepuszczalność oraz odpowiednie pH gleby. Doradzamy również w zakresie podlewania, nowo ułożona trawa w rolkach przez pierwsze 2 tygodnie powinna być podlewana codziennie, a później co dwa dni 6l na m2. Dzięki temu zachowa zdrowy wygląd i zielony kolor przez długi czas. Jeżeli mieszkasz w obrębie województwa kujawsko-pomorskiego i chcesz uatrakcyjnić swój ogród, śmiało postaw na nasze usługi.

Kraina Chwastów

Umów spotkanie on-line z Ogrodnikami Zen